V četrtek, 9. 11., smo se šestošolci z avtobusom odpeljali na izlet v Postojno, kjer smo si ogledali kulturno in naravno dediščino tega kraja. Vreme je bilo naklonjeno tistim, ki so se toplo oblekli, kajti temperature so bile precej nizke. Izlet smo začeli v kraju Predjama, kjer smo si z vodičem Francijem ogledali največji jamski grad na svetu, vklesan v navpično steno. Naučili smo se veliko o Erazmu Predjamskem, ki je živel v 15. stoletju, in poslušali zanimive legende o gradu ter o cesti, ki vodi vanj. Po tem doživetju smo se z avtobusom odpeljali še v Postojno, kjer smo si ogledali eno izmed največjih turističnih znamenitosti Slovenije, Postojnsko jamo. Sedli smo na podzemni vlakec, ki nas je odpeljal globoko v jamo, od koder smo pot nadaljevali peš. Med potjo nam je vodič predajal znanje o jami in o kraških pojavih na splošno. Lahko smo opazovali številne kapnike: stalagmite, stalaktite  in stalagmate ali kapniške stebre. Sprehodili smo se skozi dvorane, ki jih je narava obarvala v različne barve (rdeča in bela dvorana) in spremenila kapnike v zanimive oblike (špagetna dvorana). Na koncu poti smo si ogledali še simbol Postojne, človeško ribico ali proteus, ki je zaščitena v vivariju ob izstopu iz jame. S svojim novim znanjem smo sedli na avtobus ter se prijetno utrujeni odpeljali nazaj na Ljubečno.

Ben Jevšnik, 6. b

Dostopnost