PROJEKTI

EKO LJUBEČNA

Vodje projekta: vodje aktivov

Učence bomo navajali na urejenosti učilnic in šolskih prostorov. Še posebej se bomo trudili pri ločevanju in zbiranju odpadkov, skrbeli za pozitiven odnos do hrane in prehranjevanja ter sodelovali pri zbiralnih akcijah. Osveščali jih bomo o pomenu varčevanja z vodo, elektriko  in papirjem. Učili se bomo pravilno prezračevati šolo in učilnice. Varčevali bomo s papirniškim materialom.

Učenci bodo sodelovali pri urejanju šole in skrbeli za čisto okolico šole ter čistočo poti v okolici šole. Udeleževali se bomo občinskih čistilnih akcij. Po potrebi bomo organizirali večkratne čistilne akcije ob poteh, po katerih učenci hodijo v šolo.  

Z različnimi dejavnostmi bomo poudarjali zdrav način življenja in tako skrbeli za dobro počutje, zdravje in vitalnost na okolju prijazen način ter jih tako naučili, da se bodo tudi v prostem času ukvarjali z rekreativnim športom. Učenci bodo sodelovali pri organizaciji prireditev.

Ekološke teme bomo vključevali v pouk, pri tem bomo posodobili seznam knjig za bralno značko in domače branje z ekološko problematiko.

Spodbujali jih bom k strpnosti in dobrim medsebojnim odnosom ter samostojnosti. Pri pouku bomo tako pri obveznih kot izbirnih predmetih ter interesnih dejavnostih z vsebinami o varovanju okolja in narave učencem privzgajali pozitivni odnos do varovanja našega planeta, vseh njegovih ekosistemov in odnosov. Okoljske vsebine bomo vključevali tudi v dneve dejavnosti, kot so naravoslovni in tehniški dnevi. Tudi v okviru raziskovalne dejavnosti bomo poskrbeli za vključevanje vsebin, ki bodo trajnostno naravnane, namenjene ohranjanju ravnovesja med potrebami človeštva, narave in napredka.

Ozaveščanje pomena ekologije in spodbujanje okoljske pismenosti.  

 

Novoletna tržnica in koncert

Vodja projekta: Mojca Križnik

Dobrodelna prireditev s tržnico unikatnih izdelkov učencev in glasbenimi nastopi je namenjena zbiranju prostovoljnih prispevkov za šolski sklad.

 

Pasavček

Vodja projekta: Sonja Kugler

Projekt s področja prometne preventive seznanja učence 1. razreda in njihove starše s pomenom uporabe varnostnega avto-sedeža in varnostnega pasu.

 

Dan zdravja z babicami in dedki

Vodja projekta: Iza Herman

Ob medgeneracijskem druženju bomo seznanili učence s pomenom zdravja in zdravega načina življenja.

 

Bralna štafeta

Vodja projekta: Iza Herman

Spodbujamo bralno motivacijo in pismenost s skupnim branjem. Bralna štafeta potuje po oddelkih prvega triletja. Štafeto zaključimo z branjem vseh učencev in učiteljic v skupnem prostoru. Dejavnost se izvede v vsakem letnem času in bo prilagojena starosti in sposobnosti otrok.

 

Noč branja

Vodja projekta: Vlasta Rožič

 Motivacija za uspešno opravljeno bralno značko v 3. razredu. Namen projekta je spodbujanje branja pri otrocih.

 

Pozdravljanje

Vodja projekta: Iza Herman

 Spodbujanje pozdravljanja otrok 1. VIO in prenos in razširitev dobre prakse v 2. VIO. Redno štetje pozdravov, analiza in evalvacija v razredu.

 

Muca Copatarica

Vodja projekta: Iza Herman

Spodbujanje urejene in pospravljene garderobe za 1. VIO z rednim pregledovanjem in ocenjevanjem. Tekma med razredi poskrbi za dodatno motivacijo.

 

Varno na kolesu

Vodja projekta: Nataša Sedej

Projekt organiziramo v sodelovanju z družbo Butan plin s partnerji. Namenjen je učencem, ki se pripravljajo na kolesarski izpit v petem razredu, del aktivnosti pa tudi ostalim učencem. Z nalogami v okviru razpisa spodbujamo učence k aktivnemu preživljanju prostega časa in varni udeležbi v prometu. Učenci izvedejo štiri naloge vezane na promet do meseca aprila in se potegujejo za nagrade. Vsi udeleženci projekta so ob koncu leta nagrajeni z odsevnimi trakovi, vrečkami za copate ter beležkami.

 

Evropska vas

Vodja projekta: Anja Ulaga

Učenci spoznavajo eno izmed držav Evropske unije, njene značilnosti in jo ob obeležitvi dneva Evrope (9. maj) predstavijo na osrednji kulturni prireditvi na Glavnem trgu v Celju. Skozi celo šolsko leto se bodo izvajale v vseh razredih dejavnosti, vezane na dano državo.  Narejeni izdelki so ob koncu predstavljeni v avli šole in na zaključni prireditvi.

 

Tradicionalni slovenski zajtrk

Vodja projekta: Marjanca Tanšek

Z različnimi dejavnostmi pri pouku obeležujemo Tradicionalni slovenski zajtrk vsako leto tretji petek v mesecu.  Namen projekta je ozaveščati učence o pomenu zajtrka, zdravih prehranjevalnih navad, prednostih lokalo pridelane hrane ipd. Petošolci imajo ta dan delni naravoslovni dan.

 

Teden vseživljenjskega učenja

Vodja projekta: Anja Ulaga

Projekt, ki je usmerjen v izvajanje aktivnosti, namenjenih usvajanju vseživljenjskih, splošnih in uporabnih znanj.

 

Evropski teden mobilnosti

Vodja projekta: Jernej Kobale

 

 

Mladinsko raziskovalno delo

Vodja projekta: Marjeta Gradišnik Mirt

Mladinsko raziskovalno delo je pomemben del neformalne učne poti mladih. Prispeva k njihovemu osebnostnemu in socialnemu razvoju ter vpliva na skupnost, v kateri živijo. V letošnjem šolskem letu vabimo v naše vrste tako mentorje kot mlade raziskovalce od šestega do devetega razreda. Tem za raziskovanje je zelo veliko. Mladim se vsakodnevno porajajo nova raziskovalna vprašanja, na katere lahko poiščejo odgovor preko znanstvenega raziskovanja, ki poteka v naravi, učilnici ali med ljudmi. Rezultat je raziskovalna naloga v pisni obliki, ki jo mladi raziskovalci predstavijo v mesecu marcu na srečanju Mladi za Celje.

 

VISION 2045

Vodja projekta: Alja Pilih Žohar

Glavni cilj projekta VISIONS 2045 je spremljanje šol pri njihovem prehodu do podnebne nevtralnosti. Pri projektu se bo zavzel celostni pristop z namenom, da šole postanejo gonilna sila in vzorniki pri zmanjševanju ogljičnega odtisa ter se jih aktivno vključi v doseganje podnebnih in energetskih ciljev skupaj z lokalnimi oblastmi. Za uspešen prehod in zmanjšanje ogljičnega odtisa šol se bo tekom projekta uporabilo že preizkušene modele izobraževanja, raznovrstna orodja in priročnike. Šole kot veliki porabniki energije in s tem povezanim CO2 imajo zelo pomembno vlogo pri vplivu na mlade generacije in seveda nalogo izobraževanja prihodnjih generacij. Na podlagi pregleda stanja šole se je izdelal načrt “Vizija šole 2045”.Projekt bo preko skupnih aktivnosti in sodelovanja opolnomočil in povezal številne akterje pri prehodu do podnebne nevtralnosti.

 

KROKUS

Vodja projekta: Blanka Teran Gobec

Projekt Krokus je namenjen ozaveščanju mladih o holokavstu in nevarnostih rasizma ter diskriminacije. Projekt vključuje različne dejavnosti, kot so sajenje krokusov, ustvarjanje razstav in izobraževalne delavnice, ki pomagajo učencem razumeti zgodovinske dogodke in razvijati strpnost ter spoštovanje.

 

TO SEM JAZ

Vodja projekta: Petra Janežič

Preventivni projekt je namenjen izboljšanju samopodobe učencev in krepitvi medsebojnih odnosov ter spodbujanju socialnih in čustvenih veščin. Projekt bo potekal celo leto in bo namenjen krepitvi duševnega zdravja otrok in mladostnikov

 

POT KNJIGE

Vodja projekta: Mojca Prebil Podpečan

Pot knjige je potujoča razstava 12 plakatov, ki potuje po Sloveniji in prikazuje proces nastanka knjige. Kratka zgodba, zapisana v stripu, avtorja Žige X. Gombača je opremljena z ilustracijami Davida Krančana. Razstava je namenjena spodbujanju branja in poznavanju procesa nastanka knjige od avtorja do bralca. Zasnovala jo je Javna agencija za knjigo RS v sodelovanju z Bralnim društvom Slovenije. Kdaj bo gostovala na naši šoli bomo izvedeli meseca septembra, 2024.

 

 RASTEM S KNJIGO

Vodja projekta: Mojca Prebil Podpečan

 

V okviru projekta »Rastem s knjigo – izvirno slovensko mladinsko leposlovno delo vsakemu sedmošolcu« – bodo učenci sedmih razredov obiskali Osrednjo knjižnico Celje, oddelek za otroke. Na obisk knjižnice se bodo pripravili pri urah KIZ v šolski knjižnici. Projekt so pripravili koordinatorji delovne skupine »Rastem s knjigo« pod vodstvom Javne agencije za knjigo Republike Slovenije.

.

DREVO = ŽIVLJENJE

Vodja projekta: Mojca Prebil Podpečan

Projekt je zasnovan interdisciplinarno, zato je lahko vključen v pouk in druge oblike dela z učenci. S pomočjo mentorjev se učenci ozaveščajo o pomenu trajnostnega razvoja in skrbi za prihodnost našega planeta ter vsakega posameznika, ki biva na njem.  Nova spoznanja se ob koncu šolskega leta predstavijo na prireditvi, ki jo organizira nosilka projekta, OŠ Frana Kranjca Celje.

 

MEPI

Vodja projekta: Jernej Kobale

Program Mednarodno priznanje za mlade – MEPI je univerzalen, svetovno priznani mladinski program, ki devetošolcem omogoča, da v svojem prostem času, v okviru neformalnega učenja, z aktivno udeležbo na različnih področjih (prostovoljstvo, veščine, šport in odprava), odkrijejo, razvijejo in uresničijo svoje potenciale. Tako učence, ki se vključijo v projekt, spodbuja k vsestranskemu razvoju v aktivne, odgovorne in zadovoljne ljudi, pripravljene na izzive življenja.

 

POZDRAV PTIC MIRU

Vodja projekta: Urška Glavnik

Projekt je namenjen obeležitvi mednarodnega dne miru. V tem šolskem letu se bomo pridružili Osnovni šoli Lava in sodelovali na njihovi vsakoletni prireditvi v središču Celja.

 

EVROPSKI ŠOLSKI ŠPORTNI DAN

Vodja projekta: Marko Kuntarič

Različne športne vsebine (medrazredna tekmovanja) in dejavnosti (športni dnevi) v tednu športa, med 23. in 30. 9. 2024 in na dan slovenskega športa.

KONTAKTNI PODATKI:
telefon: 03/780-61-11
e-naslov: tajnistvo@os-ljubecna.si

Dostopnost