V ponedeljek, 11. 10. 2021, so se učenci 9. razredov odpravili na prvi tehniški dan. Odpeljali smo se v Zasavje, ker se nam je v Radečah pridružila vodička Andreja. Naš prvi cilj je bil grad Rajhenburg v Brestanici. Na poti do gradu smo videli še sevniški grad, sončno elektrarno ter hidroelektrarne na Savi. Na gradu Rajhenburg smo si ogledali zbirke o nastanku gradu, o izgnancih med drugo svetovno vojno, o meniškem redu trapistov in o ženskih prevzgojnih zaporih, ki so bili v gradu po drugi svetovni vojni. V novem tisočletju pa je grad dobil muzejsko in protokolarno vlogo. Po koncu ogleda smo imeli malico, po kateri so učenci rešili učne liste. Na povratku smo si še od daleč ogledali termoelektrarno Brestanica in hidroelektrarno Blanca ter ob tem izvedeli nekaj osnovnih principov delovanja elektrarn. Vodičko Andrejo smo odložili v Radečah, kjer nas je za konec podučila še o graščini in prevzgojnem zaporu za mladoletne.

Dostopnost