V sredo, 16. aprila 2025, so naši prvošolci doživeli nepozaben naravoslovni dan v Muzeju na prostem Rogatec, največjem tovrstnem muzeju v Sloveniji in kulturnem spomeniku državnega pomena, ki leži ob vznožju Donačke gore. Na stiku preteklosti in narave so se za en dan vrnili v čas prednikov.

Učenci so preko raznolikih in zanimivih delavnicah sodelovali v programu Okusimo dediščino, ki je bil leta 2010 nagrajen z bronastim sejalcem Slovenske turistične organizacije. Z lastnimi rokami so spoznavali tradicionalna znanja in veščine, ter preko izkustvenega učenja razvijali pozitiven odnos do kulturne dediščine.

Učenci so se ob prihodu razdelili v tri skupine in se podali na raziskovanje življenja nekoč skozi tematske delavnice, kjer so na zanimiv in izkustven način spoznavali stare obrti, glasbo in naravo.

V prvi delavnici so učenci obiskali kovača, ki jim je pokazal staro kovaško orodje in način kovanja nekoč. Spoznali so, kako pomembno vlogo je imel kovač v življenju ljudi, saj je s svojim znanjem in spretnostmi ustvarjal vse od podkev do žebljev. Otroci so se lahko tudi sami preizkusili v izdelavi žeblja po tradicionalnem postopku – ob pomoči mojstra so začutili toploto ognja in moč kovine ter odnesli domov prav poseben spominek.

V drugi delavnici so učenci odkrivali starinska glasbila, kot so trstenke, lončeni bas in druga ljudska glasbila, ki so jih nekoč uporabljali pri praznovanjih in vsakdanjih opravilih. Najbolj jih je navdušila nunalca – preprosto, a zanimivo glasbilo, ki oddaja posebne zvoke, ko vanjo mrmramo. Vsak učenec si je izdelal svojo nunalco, izdelano po meri iz naravnih materialov.

Tretja delavnica je učence popeljala v skrivnostni svet čebel. Spoznali so, kako čebele živijo, kdo je matica, kaj počnejo delavke in kakšno vlogo imajo troti. Čebelar jim je predstavil različne čebelje izdelke, nato pa so se učenci z veseljem lotili ustvarjanja: izdelali so vsak svojo svečko iz pravega čebeljega voska – še eno lepo in dišečo popotnico domov.

Po doživetih delavnicah so se prvošolci podali še na voden ogled muzeja. Usposobljeni turistični vodiči so jih popeljali skozi avtentične stavbe in jim na zanimiv način predstavili življenje naših prednikov, arhitekturo tistega časa in pomen ohranjanja kulturne dediščine.

Dan je minil v ustvarjalnem duhu, poln navdušenja in radovednosti. Otroci so se naučili marsikaj novega o načinu življenja nekoč ter o pomenu ohranjanja naše skupne zgodovine. Vsem bo ta dan zagotovo ostal v lepem spominu.

Orodna vrstica za dostopnost