35. mladinski pevski festival in 15. mednarodno tekmovanje mladih plesnih ustvarjalcev

Celje bo v prihodnjih dneh gostilo kar dva festivala, in sicer 35. Mladinski pevski festival, ki bo od 3. do 6. aprila, in 15. mednarodno tekmovanje mladih plesnih ustvarjalcev Opus 1, ki bo ta konec tedna.

V soboto, 30. marca, bo potekalo 15. mednarodno tekmovanje mladih plesnih ustvarjalcev Opus 1. Prva tema tekmovanja je Biti žival, kar pomeni razmišljati o vlogi živali in človeka na tem planetu, kot tudi razmišljati o prihodnosti našega okolja. Druga tema »Karkoli« je odprta in pušča mladim, da sami preizkušajo svojo izraznost skozi ples.

Na državnem tekmovanju mladinskih zborov, ki bo od 3. do 6. aprila, se bodo na koncertu v veliki dvorani Narodnega doma pomerili mladinski zbori iz glasbenih šol Rogaška Slatina, Fran Korun Koželjski Velenje, osnovnih šol n. h. Maksa Pečarja Ljubljana Črnuče, Šempeter v Savinjski dolini, Tržišče, Križevci, Alojzija Šuštarja Ljubljana, Primoža Trubarja Laško in Dramlje, gimnazij Kranj, Škofja Loka, Celje – Center in vokalna skupina Emil Komel iz italijanske Gorice. Tekmovanje se bo zaključilo s koncertom nagrajencev ter razglasitvijo rezultatov na Glavnem trgu.

Vsi festivalski dogodki bodo odprti za javnost, vstop bo brezplačen. Večina jih bo potekala v Narodnem domu v Celju.

Vljudno vabljeni!

Mini planica 2024

V Sloveniji nas je v preteklih dneh razveseljeval eden največjih športnih dogodkov naše države. V duhu tega smo na naši šoli gostili Mini Planico. Gre za projekt popularizacije smučarskih skokov, ki na otrokom prijazen način predstavlja to zimsko športno panogo.

V torek, 26. 3. 2024, smo se učenci prvega triletja v okviru pouka športa preizkusili v vlogi smučarskih skakalcev. Odpravili smo se na šolsko dvorišče, kjer nas je čakala prava smučarska skakalnica Mini Planica.

Mini Planica je navdušila otroke, da so se lahko prelevili v prave smučarske skakalce in preizkusili svoj pogum s spustom po pravi skakalnici. Kljub nekaterim prvotnim strahovom so se vsi učenci preizkusili v skokih ter izkazali pogum in vztrajnost. Učenci so navdušeno preizkušali svoje spretnosti v skokih in se spodbujali med seboj.

Planinski izlet Anski vrh

V soboto, 23. 3. 2024, smo se s planinci podali na Anski vrh. Pot smo pričeli v Mestnem parku, od koder smo se po Kapucinskih stopnicah povzpeli do ostankov rimskega svetišča in razglednega stolpa na Miklavškem hribu. Od tu smo imeli lep razgled na Celje in okolico. Pot smo nadaljevali do hišice na drevesu in igral, kjer so planinci pozabili na boleče noge in se preizkusili v različnih gibalnih aktivnostih. Na koncu smo se spustili proti Meškovemu studencu in od tam nazaj do Mestnega parka, kjer so učence pričakali starši.

SKOZI ROŽNATA OČALA

V okviru Tedna možganov 2024, ki ga prireja društvo SiNAPSA, Slovensko društvo za nevroznanost, je potekal deseti natečaj z naslovom Svet skozi rožnata očala. Natečaja so se udeležili učenci 4. b-razreda OŠ Ljubečna pod mentorstvom razredničarke Nataša Sedej.

Letošnja tema natečaja je bila ljubezen in medsebojni odnosi. Spodbudila nas je k razmišljanju o različnih družbenih temah in delovanju naših možganov. Ob zgodbah, ki so nam jih posredovali, smo izvedli vrsto razrednih ur in se pogovarjali o medsebojnem spoštovanju, samopodobi, nenasilnem ravnanju in še o čem. To temo smo obravnavali tudi pri predmetu družba, hkrati pa smo se pri predmetu naravoslovje in tehnika učili o človeškem telesu, tudi o možganih, ki so kot računalnik, ki nadzira naše telo. Učenci so pri slovenščini pisali nadaljevanje zgodb, v njih izražali svoja občutja in lastne izkušnje.

Učenci so za vse oddane izdelke prejeli  nagrado, v Tednu možganov, od 11. do 15. 3. 2024, pa bodo njihove zgodbe objavljene na razstavi na Institutu Jožefa Stefana v Ljubljani.